Bunedio Sosyal İçerik Platformu
Sosyal İçerik Platformu Kendimize Öz Eglence Mizah Güncel Haberler Sitesi !

UEFA’nın Trabzonspor kararı sonrası Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası’nda hesaplar değişti!

129

UEFA’nın Trabzonspor’u 1 yıl Avrupa’dan men etmesinin ardından Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası’nda tüm hesaplar değişti.

UEFA, finansal fair play yükümlülüklerini yerine getiremediği gerekçesiyle, Trabzonspor’u Avrupa kupalarından men etti. Bordo mavili kulübün, geçtiğimiz yılın temmuzunda istenen koşulları karşılayamadığı için, Avrupa kupalarına katılamayacağı duyuruldu.

Önümüzdeki iki sezondan birinde Avrupa kupalarına katılım hakkı kazanırsa bundan faydalanamayacağı duyuruldu.

UEFA’nın açıklamasında daha önce, yaptırımın yürürlüğe girmemesi için şart koşulduğu hatırlatıldı. 2019 finansal yılına ait verilerin sonuçlarını da kapsayan koşulların olumlu sonuçlanması durumunda yaptırımların uygulamaya geçmeyeceğini karar verilmiş olduğu ancak şimdi, Trabzonspor’un bu finansal yıl için belirlenen hedeflere ulaşamadığının tespit edildiği duyuruldu. Bu veriler ışığında kulübün 1 yıl Avrupa kupalarından men edildiği vurgulandı. Trabzonspor bu sezon şampiyon olması durumunda Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacak.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği 1 yıl men kararını ardından açıklamalarda bulundu. A Spor’a açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, CAS’a başvuracaklarını duyurdu. Ağaoğlu açıklamasında, “CAS’a gideceğiz. Kimse canını sıkmasın, kimse moralini bozmasın. Biz UEFA ile yaptığımız anlaşmanın tamamını yerine getirdik. Aşılamayacak bir sorun değil.” ifadelerini kullandı.

UEFA’nın Trabzonspor’u men etmesinin ardından Süper Lig’de Ziraat Türkiye Kupası’nda hesaplar iyiden iyiye değişti. Trabzonspor’un en yakın rakibi Medipol Başakşehir’in direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı belirdi.

Trabzonspor ligi şampiyon olarak tamamlasa bile ligin ikincisi devler ligine direkt olarak katılma hakkı kazanacak. Şu anda ligde ikinci sırada bulunan Medipol Başakşehir’in Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkında büyük avantajı bulunuyor.

Ligde şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olan Galatasaray da Medipol Başakşehir gibi Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılma şansına sahip. Sarı Kırmızılılar, ikinci olduğu takdirde yeniden devler liginde mücadele etmeye hak kazanacak.

Süper Lig’de 50 puanla 3. sırada bulunan Galatasaray, ligi şu anda bulunduğu konumda bitirirse Şampiyonlar Ligi ön eleme maçı oynamaya hak kazanacak.

Galatasaray ligi 4. sırada bitirirse UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.